ריצוף וחיפוי

טיפים כלליים ריצוף וחיפוי-

  • חשוב לבחור רצף מיומן. גם ריצוף יוקרתי ויקר יקבל צורה לא איכותית במידה והעבודה ברמה נמוכה. לשים לב שלא תמיד כל הרצפים בעלי ניסיון עם כל סוגי הריצופים.
  • מומלץ לקנות מעט יותר מהכמות הנדרשת על מנת להבטיח את האפשרות להחליף אריחים שנשברים בשנים שלאחר הרכישה או תוך כדי ריצוף.
  • בכל אריח, גם באריחים בחיתוך לייזר, תמיד לשמור על רווחים בין האריחים. למשל ריצוף על משטח לא ישר או תזוזות טבעיות- יכולות להביא לפיצוצים בקצוות האריחים.

קרמיקה-

בסיס האריח עשוי חרס, ציפויו בחומרי זיגוג וצבע. בעלי ספיגה נמוכה, עמידים בפני איכול בחומצה, עמידים יחסית לשחיקה, נוחים ליישום בבניה רגילה על מצע טיט או ריצפה קיימת, נוחים לייצור במגוון צבעים וטקסטורות. חשוב לשמור על מרווח בין אריח לאריח, שכן עשויים להיות הבדלים של מילימטרים בין אריח לאריח וביישום ללא מרווחים ייווצרו קווי מפגש לא ישרים. חסרונות: פריכות (רגיש לפגיעות) פגיעות גבוהה של שכבת הגלזורה (הציפוי הדק המעניק לאריח את מראהו הסופי) ובעת פגיעה מתעורר חשש לפגיעת מצע החרס הפנימי. בשל הגימור החלק של האריחים, ניתן לראות בבירור פירורי אבק ושערות (כדי למזער את הסוגיה הזו כדאי לבחור קרמיקה לא מבריקה ובגוון לא אחיד).

גרניט פורצלן –

הסוג המודרני המתאפיין בעמידות גבוהה, ומחירו סביר ביחס לחומרים כמו אבן טבעית ושיש. פורצלן הוא כיום החומר הנפוץ בישראל לריצוף וחיפוי. ניתן להשיג גרניט פורצלן בכל גוון, מבנה, הדפס, ציור, מבריק או מאט, צבעוני או פשוט. כאשר מרצפים באריחי פורצלן יש לשמור על מרווח של 3 מ"מ לפחות בין אריח לאריח. הגרניט פורצלן בעל מידות מדויקות יחסית לשאר אריחי הקרמיקה. בנוסף, אם האריח נפגם, הפגיעה לא תבלוט לעין כמו באריחי הקרמיקה המזוגגים.  לפורצלן סוגים שונים:

  • מזוגגים- מכוסים בשכבה דקה המגינה על האריח מפני ספיגה של חומרים, אבל עמידים פחות לשבירה. אריחים לא מזוגגים עמידים יותר לשבר אבל הם סופגים, ולכן דורשים טיפול תקופתי בחומר איטום מיוחד ("סילר"). מסיבות אלה, אריחים מזוגגים נחשבים למתאימים יותר לבתים פרטיים, ואריחים ללא זיגוג מתאימים לאזורים ציבוריים.
  • פול באדי- אריחי גוף מלא (הומוגני). אריחי הפורצלן הסטנדרטיים עשויים משכבות של חומרים שונים, ומראה האריח נקבע על ידי השכבה העליונה, חלק מהשכבות נעשות מחומרים זולים יותר, והדבר מוזיל את האריח. באריחי גוף מלא, האריח כולו עשוי מחומר אחד. אריח זה יקר יותר, ועמיד יותר בשחיקה משום שהמרקם נמצא בכל האריח.
  • מלוטש (מבריק): שייך לסדרת האריחים ההומוגניים. האריח עובר תהליך של ליטוש, המקנה לו מראה מבריק ויוקרתי . שימושו נפוץ גם במקומות ציבוריים, בעיקר בחנויות ומרכזי פנאי ובילוי, על מנת ליצור הארה לחלל הגדול, וגם בבתי מגורים. החיסרון: לכלוך יותר נראה לעין, רמת ספיגות גבוהה יחסית ורגישות לכתמים, לא מתאים לריצוף חיצוני (רגישות לכתמים וסכנת החלקה).
  • LAPPATO - סוג של אריח מזוגג, העובר תהליך ליטוש עדין וע"י כך מקבל מראה רענן בין מלוטש למט ללא רמת ספיגה והחלקה של אריח מלוטש רגיל.
  • אנטי-סליפ – אריחי גרניט פורצלן שבתהליך הייצור מוספים על פני האריח שכבה של חומרים מהטבע, או שהופכים את האריח למחוספס. אריחים אלה מתאימים לריצוף חדרים רטובים ולמשטחי הליכה בהם יש צורך במניעת החלקה, ובכך נותנים מענה לתקנות המחייבות החדשות בשוק למניעת החלקה.

כיצד ניתן למנוע את כתמי המים שמתהווים על הרצפה? דלי עם מים חמים מאוד + חצי כוס חומץ פשוט + כפית נוזל לשטיפת כלים. אם זה לא יצליח בפעם הראשונה, בשטיפות חוזרות הכל ייעלם.

ריצוף צפחה –

אבנים המשתלבות היוצרות מראה אותנטי וייחודי לבית ולגן. בניגוד למצופה, ריצוף צפחה, יחסית לשימוש באבנים טבעיות אחרות כמו שיש דורש עלויות סבירות והתחזוקה היא כמעט אפסית ולא דורש ניקיון מיוחד מעבר לתחזוקה סטנדרטית של רצפת בית. קשיח ומיוחד.

 ריצוף אוריינטאלי (מצויר)-

ריצוף מצויר או ריצוף אוריינטאלי (סגנון מרוקאי), מסתמן כאופנה עולה ומרכזית גם בבית. ריצוף חדר אמבטיה בניחוח של פעם בליווי גוונים רכים וחלקים לקירות משרה אווירה נעימה וייחודית. למטבח בסגנון עתיק הדוגמאות האלה יוסיפו עניין ומקוריות. את הריצופים המצוירים ניתן להשיג בגדלים שונים, במגוון צבעים ובדוגמאות יפיפיות.

דקורים ופסיפסים-

כיום, מגוון הדקורים רחב וכולל תמונות וצורות. למשל תמונה של שקיעה מרהיבה או פרחים עדינים שיוסיפו לחדר האמבטיה או למטבח ניחוח ייחודי. גם מגוון הפסיפסים כמעט אינסופי וכולל צבעים עזים או רכים שיוסיפו צבע ומקוריות.

מוצרים לדוגמא :