אז הגעתם לשלב בו אתם מתכננים את חדר האמבטיה שלכם. נרצה לתת לכם כמה טיפים לתכנון חדר אמבטיה נכון גם מבחינה ארגונומית וגם מבחינה עיצובית. מאמר מאת מעצב הבית שלנו

ארגונומיה

ארגונומיה הוא מדע העוסק בהערכה ובשיפור הממשק בין האדם לסביבתו.

אנו רוצים לעצב לנו את חדר האמבטיה המושלם, אך אנו צריכים להתחשב גם בנוחות ובבריאות שלנו ומכן בא צורך בתכנון חדר אמבטיה נכון בשילוב שפה עיצובית מרשימה.

תכנון חדר אמבטיה – ריצוף וחיפוי

ריצוף וחיפוי הוא אחד האלמנטים החשובים ביותר בבית מבחינת עיצוב והבעת השפה העיצובית לחלל, אם זה לקירות ואם זה לריצפה. זה בא בעקבות השימוש באריחי גרניט פורצלן וקרמיקה נוחים מאוד לשימוש בתהליך העיצוב שלנו. שימוש באריחים עוזרים לנו להגיע לתוצאות מגוונות בשפה העיצובית ויכולת להגיע לנראות מרשימה בעלויות יחסית נמוכות .

רצוי לבחור אריחים שידברו באותה שפה , אפילו אם הם לא בשיא האופנה כרגע (שפה עיצובית נכונה זה לא בהכרח מה שתראו תמיד במגזינים) לכל אחד טעם אישי משלו.

יש להשתמש בריצוף אנטי סליפ על מנת למנוע החלקה בחדר האמבטיה או בחצר. נקבע תקן מיוחד המפוקח על ידי מכון התקנים הקובע רמות התנגדות שונות. לדוגמה אריח מדגם אר-10 (R-10ׂ) בעל חספוס עדין או אריח בתקן אר-11 המיועד למקומות רטובים. אריחים בתקן אר-12 מיועדים לשימוש בעיקר למטבחים ולתעשייה.           

תכנון חדר אמבטיה – כלים סניטריים וברזים

מומלץ לשמור על מרווח מינימלי של 40 ס"מ ממרכז האסלה לשני הצדדים כדי לאפשר לאדם נוחות ומרווח ישיבה. אם הוספתם בידה, כדאי לשמור על מרווח של 35-40 ס"מ בין האסלה לבידה ולא יותר.

נהוג שהכיור הוא זה שיקבל את פנינו בכניסה לחדר הרחצה מבחינה עיצובית אלא אם כן חלל המקום לא מאפשר זאת. גובה הכיור יעמוד על 90 ס"מ מהרצפה אלא אם משתמשי הכיור גבוהים במיוחד ואז אפשר להגביה את הכיור מעט בעת ההתקנה.

מקמו את הברז כך שהפיה תגיע פחות או יותר למרכז הכיור. יש לתת תשומת לב לגובה הפיה – פיה גבוהה מידי עלולה לגרום למים להשפריץ בזמן השימוש ופיה נמוכה מקשה על שימוש סביר ונוח. במטבח, יש לקחת בחשבון את אופי השימוש, אם יש צורך בשטיפת סירים גדולים, כדאי לשים לב לפיה מספיק גבוהה ונוחה לשם כך. מזלף נשלף יכול לעזור מאוד בשטיפת משטח העבודה.

תכנון חדר אמבטיה – גורמים נוספים

שיפוע לניקוז ושימוש בחומר אטום ועמיד למים. תעלות ניקוז עשויות נירוסטה יכולות לתרום משמעותית לקצב ירידת המים במקלחת ומונעת בריחת מים לרחבי חדר האמבטיה.

אוורור חדר האמבטיה, אם ניתן, בעזרת חלון גדול.

שימוש בחומרים איכותיים, כגון עץ סנדוויץ' לארונות האמבטיה ואביזרי בראס או אלומיניום למניעת חלודה וקורוזיה, ישמרו על חדר האמבטיה ומוצריו לאורך זמן.

במידה והמשפחה גדולה עדיף לא לחסוך בגודל חדר האמבטיה. כאשר יש במשפחה ילדים קטנים, קשישים, אנשים עם בעלי מוגבלות כלשהי, האמבטיה עצמה מצוידת במעקות, לפעמים גם במדרגות שירות כך שעדיף כי חדר הרחצה יהיה גדול ומרווח.

במידה ומדובר בשיפוץ שיתאים לגיל השלישי, גם בעתיד הרחוק יותר, יש לקחת בחשבון הרחבת דלתות הכניסה וכן יש לשמור על מרחב גדול בחדר האמבטיה ובכניסה למקלחת אם יהיה צורך בתנועת כיסא גלגלים. מרחב הכניסה למקלחון חייב להיות נוח עם דלתות זכוכית מתקפלות בקלות ובנוחות מירבית. יתכן ויהיה צורך בשיש מרחף או במשטח עץ כדיי שיהיה ניתן להיכנס עם כיסא מתחת לכיור. ישנה חשיבות לאביזרי מאחז שונים בעת הרחצה ובסמוך לאסלה.

חישבו על צורת האחסון. מגירות בארונות האמבטיה או בארונות המטבח יכולות לעזור בשמירה על סדר וכן מונעת צורך בכיפוף. מאידך, דלתות נותנות מענה טוב יותר לבקבוקים גדולים ושימוש מקסימלי במקום האחסון, לכן מומלץ לשלב מגירות ודלתות בעת בחירת הארון, תוך תשומת לב לצרכים.

מבחינה עיצובית מומלץ להימנע מחדר רחצה / חלל רטוב שמכיל אך ורק קירות "ריקים". אופציה טובה היא הוספת מראות לרוחב או לאורך הקיר או על גבי הארונות, אלה יכולים להוסיף עומק לחלל ולהרחיב אותו משמעותית.

בשרון קרמיקה תמצאו אנשי מקצוע מתחום העיצוב. נשמח לתת שירות בלווי עצות מעשיות לעיצוב פנים לאורך הרכישה, האספקה ובעת העבודה בביתכם.